Každý člověk, který si bere půjčku – ať už jde o bankovní úvěr nebo o menší nebankovní půjčku – musí nejdříve podepsat smlouvu o půjčce. Ta je nedílnou součástí všech úvěrů a to bez ohledu na to, zda ji podepíšete klasickým způsobem nebo elektronickou formou přes internet. Do konce roku 2013 se tomuto dokumentu oficiálně říkalo smlouva o půjčce, od roku 2014 pak vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který slovo půjčka nahradil termínem zápůjčka.
Každý, kdo si osobně na pobočce zakládat účet u banky, nebo si u ní vyřizoval úvěr, ví, že je s tím spojeno mnoho dokumentů a smluv, které je třeba podepsat. Dnes už ale není nutné chodit vždy na pobočku banky – u některých je možné nechat si smlouvu doručit kurýrem až do domu a založení účtu či vyřízení půjčky je tak ještě jednodušší.
Podobné je to i u nebankovních úvěrů – i tam platí, že smlouvu lze podepsat klasicky na místě (ať už na pobočce, nebo u Vás doma při návštěvě obchodního zástupce) nebo lze vše vyřídit přes internet – to platí zejména pro menší úvěry do 5 000 Kč.
Pro smlouvu o půjčce platí určitá pravidla, která se musí dodržovat. Každá smlouva tak musí obsahovat:
V některých případech může být součástí smlouvy i informace o zajištění, může se jednat např. o již výše směnku. Půjčky na směnku jsou v současné právní úpravě v ČR nelegální.
Ještě předtím, než smlouvu o půjčce podepíšete, celou si ji v klidu a beze spěchu přečtěte. Ujistěte se, že všemu rozumíte a že ve smlouvě nejsou žádné body, se kterými byste nesouhlasili. Velmi nebezpečná bývá u úvěrových smluv tzv. rozhodčí doložka – ta už sice nemůže být přímou součástí smlouvy a podepisuje se zvlášť, nic to ale nemění na faktu, že dlužník se kvůli ní může dostat do velmi nepříjemné situace. Podpisem rozhodčí doložky totiž dáváte souhlas k tomu, aby případné spory mezi Vámi a poskytovatelem půjčky neřešil nezávislý soud, ale osoba rozhodce. Rozhodčí společnosti ale jsou skoro vždy na straně věřitelů a i proto je lepší půjčit si od společnosti, která žádnou takovou doložku nepoužívá.
Pokud před sebou máte návrh smlouvy a jste na pochybách, zda je pro Vás výhodná, zkuste se nejdříve podívat na zkušenosti ostatních klientů dané společnosti. Pokud máte někoho známého, kdo pracuje jako právník, určitě se zkuste poradit s ním, další možností jsou pak různé finanční poradny a jiné instituce, které pomáhají lidem s finančními otázkami a často zcela zdarma. Dobrá rada od zkušených odborníků Vám tak může ušetřit nejen peníze, ale i spoustu starostí.
Mnoho lidí tento krok podceňuje a automaticky odklikne souhlas se smlouvou, později toho však často litují. Přečíst si celou smlouvu je většinou otázka několika minut a určitě se to vyplatí. Pozor si dejte hlavně na smlouvy a dodatky psané miniaturním písmem, rozhodně pak nepodepisujte něco, co je zcela nečitelné. Ideální jsou krátké a jasné smlouvy, kde nemusíte luštit žádné drobné písmo a podmínky jsou zcela jasně a srozumitelně formulované.