Vedle bankovních a nebankovních půjček se na českém finančním trhu začínají pomalu ale jistě prosazovat také P2P půjčky. Jedná se o specifický typ úvěru, kdy peníze žadateli neposkytuje žádná společnost, ale obyčejní lidé, kteří takto mohou zúročit svoje finance. V Česku zatím tyto půjčky nejsou tolik rozšířené, v posledních měsících se o nich ale více mluví a neustále roste počet lidí, kteří se rozhodli tento typ půjček využít – ať už jako žadatelé o úvěr nebo jako investoři.
Pro ty, kteří potřebují půjčit peníze a nevyhovují jim standardní úvěry od bank nebo nebankovních poskytovatelů, jsou Zonky zajímavou alternativou. Nabízejí totiž nízké úrokové sazby. Tuto možnost sice nemá každý (úrokových sazeb je celkem jedenáct a to, jaká bude klientovi nabídnuta, se rozhoduje na základě jeho bonity, resp. předpokladů, že bude úvěr řádně splácet), i tak se ale půjčky na Zonky mnoha lidem vyplatí více, než kdyby si žádost podali u banky. Vše je navíc velmi pohodlné, zájemce o půjčku nemusí nikam cestovat, ale kompletně vše si může vyřídit z pohodlí svého domova.
Kromě toho, že Zonky nabízejí možnost výhodných půjček pro ty, kterým nevyhovuje nabídka klasických úvěrů, jsou Zonky také skvělou šancí pro ty, jenž chtějí investovat část svých peněz, nebo si chtějí investování alespoň vyzkoušet. Zonky už umožnily získat výhodnou půjčku mnoha lidem a dá se předpokládat, že dalších letech význam této platformy dále poroste.
Vše, co jste chtěli vědět o platformě Zonky
Půjčkový trh v zásadě rozdělujeme na dvě skupiny. Do té první patří půjčky od banky a druhou tvoří nebankovní úvěry. Existuje však i třetí – mírně specifická podskupina, kterou tvoří P2P půjčky. Jednou z platforem, na které můžete tento typ půjček sjednat, je i Zonky. Jaká je historie těchto úvěrů a komu jsou určeny?
Kde se vzaly, tu se vzaly P2P půjčky
Historie P2P půjček je delší, než si mnozí myslí. Abychom vás do světa „půjček od lidí a pro lidi“ uvedli, pak musíme osvětlit, co vlastně pojem P2P označuje. Jde o spojení anglických slov peer-to-peer (někdy i person-to-person). Pojem bychom mohli do češtiny přeložit jako „rovný rovnému“. Ve společnosti se však více ujaly prosté půjčky od lidí lidem.
Samotná historie P2P půjček se začala psát v anglosaském světě, kde mají již více než 15 letou tradici. Jako první s tímto typem půjček přišla anglická společnost Zopa v roce 2005. Později se půjčky rozšířily do USA, aby se následně začaly objevovat po celém světě.
V Česku se první společnost poskytující P2P půjčky objevila v roce 2010. Absolutní boom ale přišel až s platformou Zonky v roce 2015, která už o dva roky později poskytla lidem půjčky v celkovém objemu přesahující 1 000 000 000 Kč. Její obliba i nadále stoupá. A jak to všechno vlastně funguje?
Jak fungují P2P půjčky?
Veškerý proces vyřizování a schvalování probíhá v online prostředí. Do procesu navíc nevstupuje banka ani nebankovní instituce. Celý proces půjčky začíná tím, že společnost zprostředkovávající P2P půjčky (např. zmíněná platforma Zonky) si žadatele o půjčku prověří stejně, jako to dělá banka. Zajímá se o typ a výši jeho příjmu, další závazky, dluhy z minulosti apod.
Co se týče investorů, ti mohou volné finance tímto způsobem zajímavě zhodnotit. Výše zhodnocení úspor samozřejmě závisí na tom, jaké riziko je ochoten investor podstoupit. Hrozí zde i situace, že dlužník nebude schopen dostát svým závazkům a investor tak o peníze přijde.
Ale zpátky k žadateli o P2P půjčku. Ten o finance žádá nejčastěji ve spojitosti s nějakým osobním příběhem, v němž popíše, k čemu peníze plánuje využít, vyvěsí na web P2P platformy a poté sleduje, jak se investoři skládají.
Aby klient nemusel na peníze čekat, společnost mu pošle peníze ihned. Následně se do financování mohou připojit také investoři a to nejčastěji formou online aukce. Celá transakce je samozřejmě ošetřena ve smlouvě a platforma zajišťuje také řádné splácení. Pokud je dlužník v prodlení, snaží se situaci vyřešit.
Ačkoliv jsou P2P půjčky obecně dostupnější, rozhodně neplatí, že je získá každý. Mezi obecné podmínky patří pochopitelně plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky, pravidelný příjem a uspokojivá finanční minulost (negativní záznam v registrech může a nemusí být problém).
Zonky – hvězda v oblasti P2P půjček
Už výše jsme zmínili, že absolutní boom v Česku zažily P2P půjčky společně se vstupem společnosti Zonky na tuzemský trh. Díky této platformě si můžete půjčit 5 000 Kč až 1 500 000 Kč se splatností 12 až 120 měsíců. A to navíc za úroky, za které si nepůjčíte v žádné bance! Samozřejmostí jsou i mírné, přesto jasné podmínky schválení úvěru. Mezi ty patří:
- Plnoletost
- České občanství
- Vlastní bankovní účet
- Doložení dvou osobních dokladů
- Doložení příjmu (třeba prostřednictvím bankovního výpisu)
Pokud má žadatel negativní záznam v registrech, nemusí jít o překážku poskytnutí P2P půjčky. Vždy záleží na dalších okolnostech.
Žádost o půjčku jednoduše vyřídíte pěkně z pohodlí domova prostřednictvím internetového formuláře. Osobní schůzka není nutná. Zonky půjčka je také oproštěna od zbytečného papírování a zdlouhavé byrokracie. Zajímat vás bude jistě i poplatek, který v tomto případě činí pouze 2 % z celkově vypůjčené částky.
Průběh žádosti o úvěr, požadované doklady a dokumenty:
O půjčku přes Zonky si lze požádat jednoduše na internetu. Pro vyřízení půjčky budete potřebovat dva platné doklady totožnosti (stačí pouze nahrát do systému), dále pak doložení vašich příjmů (potvrzený příjem nemusíte mít od zaměstnavatele, stačí jen poslat výpis z účtu za poslední tři měsíce) a samozřejmě kompletně vyplněná žádost. Poté, co si žádost vyplníte a nahrajete doklady, dostanete (v případě, že vám úvěr bude možné poskytnout) nejpozději do 1 dne konkrétní nabídku na úrokovou sazbu. Tu musíte v případě souhlasu do 48 hodin potvrdit a pak smlouvu elektronicky podepíšete pomocí SMS kódu. Následně vám společnost odešle peníze na váš účet, abyste nemuseli čekat na samotné investory.
Přesný postup při internetové žádosti o půjčku na Zonky:
Nejdříve si otevřete stránku www.zonky.cz a vyberete si, zda chcete půjčit na cokoliv nebo refinancovat stávající půjčku. Dále si nastavíte, kolik si chcete půjčit. Nastavit si také můžete výši splátky. Jakmile jste spokojeni s výší splátky, kliknete na Chci půjčit (obr. 1)
V dalším kroku vyplníte svou e-mailovou adresu a pomocí tlačítka Pokračovat se v žádosti posunete na kontaktní údaje (jméno, příjmení, tel. číslo), které ja zapotřebí vyplnit, aby vám Zonky mohly poslat nezávaznou nabídku. Následně určíte svůj rodinný stav, počet dětí, způsob bydlení (nájem, vlastnictví atd.), vzdělání, druh příjmů (včetně názvu firmy, výše příjmu), výdaje. (obr. 2)
Aby vám mohly Zonky zaslat nezávaznou nabídku, je zapotřebí ještě vyplnit vaše rodné číslo, vybrat políčko, zda jste/nejste politicky exponovanou osobou a zda souhlasíte se scoringem. (obr. 3)
Posledním krokem, který vede k zaslání konkrétní nabídky, je vyplnění adresy trvalého/přechodného bydliště. (obr. 4)
Splácení půjčky od Zonky:
Půjčka na Zonky.cz se splácí podobně jako jakékoli jiné běžné půjčky – peníze tak splácíte vždy jednou měsíčně bezhotovostním bankovním převodem. Zonky pak danou splátku vždy rozdělí mezi investory, kteří vám půjčku poskytli.
Reprezentativní příklad:
Půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.