P2P půjčky mají řadu předností oproti klasickým bankovním nebo nebankovním úvěrům. Jaké z nich jsou ty klíčové a které společnosti u nás P2P půjčky zprostředkovávají nebo dříve zprostředkovávaly?
Jednou z velmi zásadních výhod P2P půjček jsou jejich úroky. Ty zde fungují na trochu jiném principu než u klasických bankovních či nebankovních úvěrů. Např. u lídra na trhu, společnosti Zonky má každý zájemce o úvěr rating, podle něhož se mu stanoví příslušná úroková sazba a logicky čím je u něj vyšší riziko nesplácení, tím je úrok vyšší. Klienti s minimálním rizikem pak mají velmi nízké úroky, jež jsou dokonce ještě výhodnější než u banky.
Naopak žadatelé o půjčku s horším hodnocením sice dostanou horší úrok, na druhou stranu i oni mají šanci úvěr získat – opět je zde výhoda oproti bankám, které mají obvykle podmínky přísnější a více lidí jejich sítem neprojde. Ve srovnání s nebankovními společnostmi jsou pak P2P půjčky mnohem výhodnější, snad s výjimkou prvních půjček zdarma, kde je ale maximální výše úvěru hodně omezená a půjčka je pouze krátkodobá.
U P2P půjček se vůbec nemusíte bát toho, že by mohlo dojít k podvodu – jednotliví provozovatelé musejí mít licenci od České národní banky a vše je naprosto bezpečné, prověřené a legální.
Svým úvěrovým rámcem se P2P půjčky podobají spíše bankovním úvěrům, např. jednička na trhu, společnost Zonky nabízí až 750 000 Kč, i u ostatních provozovatelů se horní hranice pohybuje v řádek stovek tisíc korun. S tím samozřejmě souvisí i maximální délka splatnosti, která je obvykle od 60 až do 84 měsíců. Přesnou délku splatnosti si zájemce o úvěr může sám nastavit, podle jeho potřeb a schopností splácet.
P2P půjčky nejsou zajímavé pouze pro ty, jenž potřebují půjčit peníze – jsou také skvělou a jedinečnou příležitostí pro investory a to nejen pro osoby s vysokým kapitálem, ale i pro běžné občany, kteří nemají s investováním zkušenosti a chtěli by si ho vyzkoušet s minimálním rizikem. Právě P2P půjčky jsou perfektní možností, jak si zkusit zainvestovat, přičemž stačí jen pár stovek.
V České republice aktuálně působí hned několik společností, které P2P půjčky provozují. Které z nich patří k těm nejvýznamnějším?
Vedle výše zmíněných značek zde působí ještě pár dalších společností, jež tyto půjčky provozují. Další možností je pak využít služeb některé ze zahraničních platforem. Dříve byla možnost získat P2P půjčku i prostřednictvím těchto společností: