V souvislosti s různými půjčkami a úvěry se často hovoří o registrech dlužníků, z nichž nejznámější je registr SOLUS. V této recenzi se na něj podíváme trochu podrobněji a poradíme Vám, jak se do tohoto registru nedostat, dále pokud v něm již jste, tak jak dosáhnout vymazání záznamu a poradíme také těm, kteří nutně potřebují půjčku, kterou by dostali i s tímto záznamem. Předem je třeba říct, že pod označením SOLUS se skrývá hned šest různých registrů. Každý z nich má trochu jiný obsah, v tomto článku ale hovoříme pouze o tom nejznámějším, kterým je Registr fyzických osob.
Získat negativní záznam v registru dlužníků SOLUS mohou lidé, kteří delší dobu řádně nespláceli svoje závazky. Může se jednat o případy lidí, jenž byli v prodlení u minimálně dvou po sobě jdoucích měsíčních splátek nebo o osoby, které dlouhodobě splácely se zpožděním. Důležité je říct také to, že se nejedná pouze o dluhy u úvěrových společností – v registru SOLUS nejsou pouze lidé, kteří nespláceli svou půjčku, ale i ti, jenž dluží např. za elektřinu, plyn, televizi, internet nebo telefon. S výše uvedenými fakty pak souvisí ještě jedna důležitá věc – pokud máte negativní záznam v registru SOLUS, neznamená to pouze skutečnost, že Vám nepůjčí žádná banka – na základě záznamu Vás může odmítnou i telekomunikační operátor, poskytovatel kabelové televize či internetu apod. Mít záznam v registru tak přináší celou řadu komplikací a nepříjemností, které mohou člověku přinést řadu problémů.
Nejlepší ale samozřejmě je, do žádného registru dlužníků se nedostat. Vybrali jsme pro Vás několik základních rad, kterými je dobré se řídit, abyste se nedostali do finančních potíží:
Jednou z nejčastějších dotazů, týkající se registru dlužníků SOLUS, je otázka jak zařídit vymazání Vašich údajů. Záznam v registru SOLUS samozřejmě nemusí být doživotní, nicméně aby k němu mohlo dojít, je třeba splňovat určité podmínky. V prvé řadě je třeba uhradit všechny závazky – pokud dluh stále trvá, výmaz není možné uskutečnit. Nejste-li si jistí proč vlastně záznam v registru máte a jakou částku dlužíte, prvním krokem je zjištění informací o Vašich dluzích (např. pomocí výpisu z registru, o který si můžete snadno zažádat – po uhrazení poplatku pak dostanete příslušný výpis buď klasickou poštou, nebo v elektronické podobě). Jakmile budete mít dluhy splacené, můžete vymazání z registru urychlit tak, že smlouvu, kterou jste s danou společností uzavřeli zrušíte a spolu s tím pošlete i odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Následně je třeba kontaktovat přímo sdružení SOLUS a požádat jej o vymazání údajů o Vaší osobě. Tento postup ale nemusí automaticky vyjít a je třeba počítat s tím, že negativní záznam ještě v registru dlužníků nějakou dobu zůstane i po splacení dluhu. Doba uchování těchto informací závisí na tom, o jakou společnost se jedná – např. u telekomunikačních operátorů je to jeden rok, u úvěrových společností může jít až o tři roky.
Negativní zápis v registru dlužníků SOLUS je velkou komplikací v momentě, kdy si potřebujete sjednat novou půjčku. V takovém případě totiž nemáte šanci na běžný bankovní úvěr – všechny banky do registrů nahlížejí a osobám, které v nich mají negativní záznam, žádnou půjčku neposkytnou. Jedinou možností tak zůstává obrátit se na nebankovní sektor, kde už šance na půjčku je – mnoho poskytovatelů se navíc na půjčky bez registru cíleně zaměřuje. U nebankovních půjček bez kontroly registru je ale třeba si uvědomit, že podmínky jsou výrazně odlišné od bankovních úvěrů. Půjčky nejsou tak vysoké, jsou u nich vyšší úrokové sazby a vyšší poplatky, celkově tak úvěr není tak výhodný jako u banky. Obecně si zájemce o půjčku může vybrat ze tří možností – pokud mu stačí menší částka, má velkou šanci úvěr získat, navíc i docela rychle a snadno. Naopak, pokud potřebujete vyšší částku, např. v řádech desítek až stovek tisíc, se záznamem v registru budete pravděpodobně potřebovat zajištění. Máte-li vlastní byt, dům, pozemek nebo rekreační objekt, který byste mohli poskytnout jako zástavu, můžete pak získat i vysokou částku – společností, které tento typ úvěrů je na českém trhu hned několik. Relativně novou záležitostí jsou pak na českém trhu P2P půjčky, které v poslední době získávají čím dál větší oblibu.
Máte záznam v registru dlužníků, potřebujete nutně půjčku a nevíte, na koho se obrátit? Máme pro Vás tipy na výhodné a prověřené půjčky, na které se můžete stoprocentně spolehnout.
Pokud máte záznam v registru SOLUS a stačí Vám jen pár tisíc, nabídka vhodných nebankovních úvěrů je velmi široká. Optimálním řešením jsou určitě ty společnosti, jež nabízejí první půjčku zdarma. Z nich můžeme doporučit např. novou Ninja půjčku nebo oblíbenou půjčku Zaplo.cz.
Ninja půjčka – nejnovější přírůstek na trhu s nebankovními úvěry. Získat můžete až 4500 Kč, sjednání je velmi rychlé, snadné a pohodlné. Velkým plusem půjčky je vysoká šance na schválení – úvěr získá více než 90 % žadatelů.
Zaplo.cz – známá nebankovní půjčka, kde lze dostat až 8000 Kč bez jakéhokoliv poplatku a úroku. Nově je možné nechat si půjčku vyplatit i prodejnách společnosti Geco.
U vysokých částek je situace složitější, i se záznamem v registru SOLUS ale můžete dostat půjčku s ručením nemovitostí. Asi neznámějším poskytovatelem těchto úvěrů je společnost Acema, z menších pak stojí za zmínku např. HK Investment. Acema Credit – velká a silná nebankovní společnost s 16letou tradicí. Nabízí několik úvěrových produktů, neúčelová půjčka bez kontroly registrů může být až do výše 5 000 000 Kč. HK Investment – menší úvěrová společnost z Hradce Králové, která ale nabízí úvěry i v ostatních krajích. Půjčky poskytuje bez nahlížení do registru a hotovost vyplácí na ruku hned při podpisu smlouvy. Nově má HK Investment svou pobočku i v centru Prahy.
P2P půjčky u nás ještě nejsou tak známé a zavedené jako v zahraničí, postupně se u nás ale tento způsob půjčování začíná prosazovat. Provozovatelů P2P půjček je několik, k těm, kde si můžete půjčit i se záznamem v registru dlužníků SOLUS, patří např. Bankerat nebo Benefi.
Bankerat – moderní nebankovní úvěry, kde si lidé půjčují vzájemně mezi sebou. U Bankerat lze i se záznamem v registru získat až 150 000 Kč, se zástavou nemovitosti až 600 000 Kč.
Benefi – rychlá a výhodná P2P půjčka bez skrytých poplatků a s nízkými úrokovými sazbami od pouhých 6 % ročně. Zajištění nemovitostí ani ručitele zde potřebovat nebudete.
Se záznamem v registru dlužníků SOLUS sice je výběr půjčky trochu složitější, tím spíše byste ale měli být obezřetní – za inzeráty, nabízejícími nebankovní úvěry, se velmi často skrývají nebezpečné podvodné půjčky. I přesto, že se o tomto tématu často hovoří, je bohužel stále velké množství lidí, kteří na různé triky podvodníků naletí a místo očekávaného úvěru ještě přijdou o peníze. Určitě se tak vyhněte těmto nabídkám s půjčkami: